Uplatnění včelína jako výukového a výzkumného pracoviště Mendelovy univerzity v Brně

Včelín byl vybudován za účelem zajištění podmínek pro naplnění cílů všech forem výuky garantované včelařským pracovištěm Mendelovy univerzity v Brně a rovněž jako experimentální a výzkumné zázemí.

Výuka probíhá v letním i zimním semestru. Posluchači se v letním semestru věnují prohlídkám včelstev během jejich růstu a provádějí potřebné zootechnické úkony spojené s chovem včelstev. V zimním semestru se výuka přesouvá do budovy včelína, která slouží k zajištění zázemí pro nácvik včelařských činností jako jsou medobraní či práce s rámky a včelím dílem.

V zimním semestru je výuka realizována hlavně pro předmět Včelí produkty. V začátku semestru provede informativní prohlídka včelstev, aby posluchači získali základní praktické poznatky o včelstvu, jeho hnízdě a úlu jako prostředí vzniku včelích produktů. Později v průběhu semestru se posluchači na včelín znovu vracejí a nacvičují si zde techniku medobraní na moderním typu medometu.

Včelín byl vybudován, aby naplňoval cíle výuky zaměřené na doplnění teorie přednášek praktickými zkušenostmi. Jde o rozvíjení teorie v praxi. Posluchači se seznamují s chovem včel a získávání produktů přímo, tzn. že mají možnost pozorovat konkrétní včelsva a jejich vývoj. Jistou nevýhodou je, že letní semestr nepokrývá časově celé údobí chovu včel a tak například problematika chovu matek nemůže být procvičena, když spadá až do zkouškového období a prázdnin. V tomto období může včelín sloužit pro naplnění vílů závěrečných prací bakalantů, diplomantů a doktorandů.

V listopadu 2024 z rozhodnutí bývalého vedoucího ústavu prof. Josefa Suchomela došlo ke zrušení pracovního místa zajišťujícího provoz včelína. Na včelíně tak není nikdo zaměstnaný a tento zůstává od 1.1.2025 bez obsluhy. Kapacita včelína jako výukového a výzkumného pracoviště se tímto rozhodnutím zásadně umenšuje. Provoz včelína se proto v dalším období minimalizuje tak, aby byla zajištěna jen nezbytná výuka denního studia. Včelín za těchto podmínek přestal sloužit pro naplňování výzkumných a výukových cílů včelařského pracoviště a jako zázemí pro studenty se závěrečnou prací a získání dat pro jejich závěrečné práce, jako tomu dříve bývalo. Poslední studenti, kteří mohli na včelíně získat data pro své závěrečné práce byli: Magdalena Kippel (BP, DP - udělena cena děkana), Ema Svobodová (BP), Půst Petr (DP), Jan Musila (DisP) a Jan Prouza (DisP).