Uplatnění včelína ve výuce na Mendelově univerzitě v Brně

Včelín zajištuje podmínky pro naplnění praktické výuky garantované včelařským oddělením Mendelovy univerzity v Brně.

Výuka probíhá v letním i zimním semestru. Posluchači se v letním semestru věnují prohlídkám včelstev během jejich růstu a provádějí potřebné zootechnické úkony spojené s chovem včelstev. V zimním semestru se výuka přesouvá do budovy včelína, která slouží k zajištění zázemí pro nácvik včelařských činností jako jsou medobraní či práce s rámky a včelím dílem.

V zimním semestru je výuka realizována hlavně pro předmět Včelí produkty. V začátku semestru provede informativní prohlídka včelstev, aby posluchači získali základní praktické poznatky o včelstvu, jeho hnízdě a úle jako prostředí vzniku včelích produktů. Později v průběhu semestru se posluchači na včelín znovu vracejí a nacvičují si zde techniku medobraní na moderním typu medometu.

Cílem výuky na včelíně je doplnit teorii přednášek praktickými zkušenostmi. Rozvíjet tak pochopení teorie v praxi. Posluchači se seznamují s chovem včel a získávání produktů přímo, tzn. že mají možnost pozorovat konkrétní včelsva a jejich vývoj. Jistou nevýhodou je, že letní semestr nepokrývá časově celé údobí chovu včel a tak například problematika chovu matek nemůže být procvičena, když spadá až do zkouškového období a prázdnin.